Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325794% Response Rate
Send Enquiry
We are a Leading Manufacturer of Fiber Laser Marking Systems, Table Top Fiber Laser Marking Machine, Laser Marking Machine, Name Plate Laser Marking Machine, Portable Fiber Laser Marking Machine And Copper Marking Machine From Surat, India.
Offering You a Complete Choice of Products Which Include Laser Marking Machine, Auto Parts Laser Marking Machine, Utensils Laser Marking Machine, Metal Laser Marking Machine, Hardware Tools Laser Marking Machine, And Led Bulb Laser Marking Machine.






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Machine Required | Jewellery Engraving Machine |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 700 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | Laser Engraving |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Automatic |
| Suitable Material | Gold, Silver, Platinum, Copper, Brass |
View Complete details











| Laser Type | Fiber Laser |
| Model Name/Number | 3D Die Deep Engraving |
| Operation Mode | Automatic |
| Power | 100W |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Brand | Sparkle |
| Country of Origin | Made in India |
| Marking Depth | 220 mm |
| Laser Wavelength | 1064nm |
Sparkle Laser produces a wide range of industrial laser marking/engraving machines for various product identification. With our miscellaneous set of products, we can provide the perfect-fit solution for any application, material, surface, and composition.
Features:
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Required | Jewellery Engraving Machine |
| Laser Power | 30 W |
| Power | 30 W |
| Laser Type | Fiber |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 700 mm/s |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Voltage | 230V |
| Usage/Application | Laser Engraving |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser source | Fiber |
| Type of Engraving Machine | Laser Engraving Machine |
| Laser power | 60 W |
| Work table size | 200x200 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Model Name/Number | 3D Die Deep Engraving |
| Cooling Type | Air Cooling |
| Brand | Sparkle |
| Country of Origin | Made in India |
| Laser Wavelength | 1064nm |
Features:
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 100 W |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Usage/Application | Laser Engraving |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Sparkle Laser |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber |
| Marking Speed | 10000 mm/s |
| Machine Type | Automatic |
| Marking Material | Aluminium |
| Machine Form | Desktop |
| Axes Control | Motorized |
| Min Line Width | 0.01 ~ 0.03 mm |
| Usage/Application | for gold silver jewellery |
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Laser Power | 30 w |
View Complete details










| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber |
| Power | 30 W |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | For jewellery |
| Brand | sparkle |
| Capacity | 30w |
| Model Name/Number | Ozone_30W |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | for gold silver Platinium |
| Marking Depth | 0.01mm |
| Offering Laser | fiber |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20w |
| Voltage | 220v |
| Marking Area | 150*150nm |
| Laser Wave Length | 1064nm |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Power | 60 W |
| Laser Type | Fiber |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Usage/Application | for jewellery Laser Engraving |
| Brand | Sparkle Laser |
| Model Name/Number | mega model |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Power | 30 W |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Power | 30W |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Marking Area | 150X150MM |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.3 nm |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
Sparkle Laser Hallmarking is very much important for accurate determination and to ensure the fineness of the gold and silver jewellery. To perform the task of hallmarking, Gold Silver Jewellery Hallmarking Machine gets used. It uses a small beam diameter to create hallmark on a highly polished surface.
Specifications:
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Required | Jewellery Hallmarking System |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Power | 30 W |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Marking Depth | 0.3 mm |
| Voltage | 220V |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
Sparkle Laser Engraving Machine use state of the art technology which enables us to engrave on all sorts of jewellery. Also can engrave name, brands, logos, finger prints, photos, pictures on conical rings, bangles, bracelets or any irregular shape by the use of rotary attachment on the jewelry laser engraving machine.
Whether you’re wanting a flat surface engraving, the inside or outside of a ring, our machine is capable of engraving a number of fonts.
As well as typical jewellery metals such as gold, silver or platinum engrave on...
For Example:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Marking Depth | 0.3 mm |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Usage/Application | Silver Jewellery |
| Brand | Sparkle |
| Automation Grade | Automatic |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Engraving Type | Laser |
| Machine Required | Jewellery Engraving Machine |
| Laser Type | Fiber |
| Work Area | 100×100 mm |
| Spindle Power | 1.5 kW |
| Usage/Application | Laser Engraving |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
| Laser Power | 100W |
For Example:
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Power | 30 W |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Machine Type | Ozone |
| Work Area | 110×110 mm |
| Engraving Speed | 1000 mm/s |
| Power | 30 W |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Marking Depth | 0.2 mm |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber |
| Form Factor | Handheld |
| Working Area | 110 mm x 100 mm |
| Machine Type | Automatic |
| Laser Power | 100W |
| Brand | Sparkle Laser |
| Cutting Material | Gold/Silver |
| Marking Speed | 8000 mm/s |
| Model Name/Number | Optimus |
| Country of Origin | Made in India |
Providing the best laser machine and being the main laser machine maker, we have gained a reputation for offering an excellent Optimus 3d laser engraving machine. However, it is created as per global quality prerequisites, inclined toward most by gems planning applications. Jewellery cutting machine introducing and running is extremely simple. In size, it is minimal and can be effectively placed in less space. Moreover, concerning quality, usefulness, and ease of use, this Optimus 3d laser engraving machine is effective.
This laser cutting machine for gold jewellery provides cuts sheet metal with the office to gather dust and assimilate smoke. Additionally, ideal for cutting valuable metals like gold and silver. Likewise cuts different metals. Certainly, utilized for long activity hours and tests that exhumates smoke and smoke. Uncommonly intended for Jewelry configuration cutting on sheet structure for quick and imaginative creation.
The laser cutting machine for jewellery has been designed according to the advanced and latest technology to make creative designs. Additionally, the machine is short and fast enough to give you perfect cutting as an output. By using this Optimus Cut Laser Cutting Machine the customer can use different types of materials like Gold, Silver, Rose Gold, Copper, Platinum, Titanium, Argentine, Nickel, Aluminium, Stainless Steel and others.
Moreover, at Sparkle Laser, we offer a customizable jewellery laser cutting machine. This laser cutting machine for jewellery is the best to invest in because it comes up with completed the process of promoting words and logos is smooth and flawless, and the appearance is great.
Further, the closed body laser cutting machine saves the material from dust and other damages. Additionally, we provide customization in the default laser cutting and engraving machine based on customers’ industrial requirements. However, if you are looking for quality then Sparkle Laser is the best choice for any type of machine, no matter it is industrial or jewellery. We are experts to supply any type of machine as per the customer’s need...
View Complete details