Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325794% Response Rate
Send Enquiry
We are a Leading Manufacturer of Fiber Laser Marking Systems, Table Top Fiber Laser Marking Machine, Laser Marking Machine, Name Plate Laser Marking Machine, Portable Fiber Laser Marking Machine And Copper Marking Machine From Surat, India.
Offering You a Complete Choice of Products Which Include Laser Marking Machine, Auto Parts Laser Marking Machine, Utensils Laser Marking Machine, Metal Laser Marking Machine, Hardware Tools Laser Marking Machine, And Led Bulb Laser Marking Machine.






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Nd:YAG |
| Laser Power | 1 kW |
| Application | Mould Repair |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Material | Mild Steel |
| Max no load Voltage | 230V |
| Automation Grade | Automatic |
Industrial Spot Laser Welding Diamond Dop Machine can be used with many different materials like Aluminum, Stainless steel, Brass, Titanium, Alloy Steel, Copper, Platinum, and so on. This laser soldering machine is made for industrial needs. Also, it can be customizable according to customers’ demands.
Optional 100W, 200W, 300W, customizable based on requirement
Leading manufacturer of Laser Dop Welding Machines is Perfect Laser. Perfect Laser created a specific type of Multi-function laser welding machine to meet the various needs of the laser welding business.
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/No. | Robot |
| Output Power | 300W |
| Single Pulse Energy | 100J |
| Laser Source | ND:YAG |
| Laser Wavelength | 1064nm |
| Cooling System | Water Chiller |
| Brand | Sparkle Laser |
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Nd:YAG |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 1 kW |
| Application | Mould Repair |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Spot Size | 0.2 mm |
View Complete details










| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sparkle Laser |
| Laser Wavelength | 1064 nm |
| Output Power | 1000 / 1500 / 2000 / 3000 |
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Nd:YAG |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 2 kW |
| Application | Mould Repair |
| Output Current (Ampere) | 1000 |
| Usage/Application | Industrial |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Laser Power | 200 W |
| Application | Mould Repair |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Water Cooled |
| Pulse Duration | 0.5–20 ms |
| Frequency | 50 Hz |
| Usage/Application | Industrial |
YAG laser welding machines are widely used in industrial applications for their precision and efficiency in welding metals and other materials.
What is YAG Laser Welding?
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Current | 500 AMP |
| Laser Power | 1 kW |
| Application | Auto Parts |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 1500w |
| Spot Size | 0.2 mm |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Power | 1 kW |
| Application | Auto Parts |
| Laser Source | Fiber Laser |
| Operation Mode | Workbench |
| Cooling Type | Air Cooled |
| Pulse Duration | 1–20 ms |
| Usage/Application | Industrial |
| Spot Size | 0.2 mm |
Sparkle’s 6-Axis Fiber Laser Welding Machine leverages fiber laser technology to achieve precision welding through a fully programmable 6-axis motion platform for better flexibility, efficiency, and unrivaled welding capability.
With power ranges from 500W to 3000W, Sparkle’s 6-Axis Laser Welding Machine is designed to provide the right accuracy and strength for any application, including microwave sizes welds, through to deep, multi-pass welding of thickness materials.
The motion system used in the 6-Axis Laser Welding Machine helps to limit heat distortion, minimize rework, and deliver consistent strength and clean welds.
View Complete details