Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325794% Response Rate
Send Enquiry







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Machine Type | Fiber |
| Etching Material | Metal |
| Service Location | Ozone Machine |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | Industrial |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.03nm |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 50W |
| Marking Area | 220 mm |
| Laser Wave Length | 1064nm |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Desktop |
| Job Material | Brass |
| Mode Of Operation | Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Marking Area | 110mm X 110mm |
| Laser Power | 20 w |
| Cooling System | Air Cooling |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.03mm ( Material Depended ) |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Model Name/Number | OPTO |
| Usage/Application | SS, Metal , Utensil, Brass, Coper |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220V |
| Marking Area | 300 mm |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Machine Type | Table Top |
Opto laser marking machine by Sparkle Laser can be the best choice for industrial users. Sparkle Laser offers an optical fiber laser marking machine which can be useful for stainless steel marking and plastic laser marking. So taking the sum of our capacity, our exhibited plan, and dependable parts we have made the beat Fiber laser, the Fiber Energy.
Without the necessity for self-change or complex staggered checking, we can now give a fundamental stripped-back experience without subverting our thing quality. Moreover, Fiber Energy has a specific arrangement using showed parts to perceive perpetually your parts, with high separation and high solidness checking.
Our fiber laser marking machine supports various materials such as Aluminum, Stainless Steel, Titanium, Plastic, Alloy Steel, Bronze, Copper, Platinum, etc. You can also call this marking machine an all-in-one laser marking machine, a small laser marking machine, and a nano laser marking machine...
Enhance your business by using our stainless steel laser marking machine for your steel, aluminum, titanium, and bronze marking designs with the advanced and latest laser technology. Sparkle Laser’s pulsed fiber laser machine provides a portable machine design with a compact size. Additionally, you can check the status, and integrate product reports and a safe shutdown is there for your safety.
Additionally, the advanced automation and machinery make your work easy with our plastic laser marking machine. So, the circumferential markings allow you to make round parts or shapes. The auto marking functionality, boundary, and round preview are also included in the Opto marking laser machine. Moreover, this machine is compatible with surface marking, engraving, and texturing.
The Opto Marking Laser Machine is useful for marking logos, schematics, complex graphics like PLT, SVG, DXF, DWG, and design pictures in various formats such as BMP, JPEG, and PNG. We understand our customer, customer need is our priority therefore we provide services for customized software and automation integration as per customer’s requirements.
Specifications:
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Model Name/Number | Opto |
| Usage/Application | All Metal |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.3 mm |
| Power | 20w / 30w / 50w / 80w / 100w |
| Automation Grade | Automatic |
| Marking Area | 110mm X 110mm |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Brand | Sparkle Laser |
View Complete details







| Laser Type | Fiber Laser |
| Form Factor | Desktop |
| Machine Type | Automatic |
| Cooling System | Air Cooled |
| Power | 30W |
| Brand | JPT |
| Marking Area | 150*150 mm |
| Marking Depth | 0.1 mm |
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Usage/Application | For metal |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed | 10000 mm/s |
| One pass (depends on material) | ss metal |
| Minimum Line Width | 0.01mm |
| Whole Machine Power | 20W 30W 60W |
| Maximum working Area | 150*150 |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | FOR LED product metal |
| Marking Depth | 0.1 mm |
| Offering Laser | fiber |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 30W |
| Voltage | 220V |
| Marking Area | 150*150 mm |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
View Complete details




| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20w |
| Marking Area | 110 mm X 110mm |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Cooling System | Air Cooling |
| Country of Origin | Made in India |
A Laser Marking Machine is an advanced industrial system used to mark or engrave text, logos, barcodes, QR codes, serial numbers, and graphics on a wide variety of materials with high precision and speed. It uses a focused laser beam to alter the surface properties of a material, offering permanent, non-contact, and high-quality marking solutions.
Key Features:High Precision & Speed: Marking with micron-level accuracy and high-speed performance.
Permanent Marking: Resistant to wear, heat, and chemicals.
Non-contact Process: No mechanical stress on the material.
Low Maintenance: Minimal consumables and maintenance cost.
Automation Ready: Can be integrated into production lines or used as a standalone unit.
View Complete details