Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325792% Response Rate
Send Enquiry
We are a Leading Manufacturer of Fiber Laser Marking Systems, Table Top Fiber Laser Marking Machine, Laser Marking Machine, Name Plate Laser Marking Machine, Portable Fiber Laser Marking Machine And Copper Marking Machine From Surat, India.
Offering You a Complete Choice of Products Which Include Laser Marking Machine, Auto Parts Laser Marking Machine, Utensils Laser Marking Machine, Metal Laser Marking Machine, Hardware Tools Laser Marking Machine, And Led Bulb Laser Marking Machine.





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | CO2 Laser Cutting Machine |
| Work table size | 900x600 mm |
| Working Area | 1300 x 900 mm |
| Laser Power | 150W |
| Max cutting depth | 5 mm |
| Cutting Material | MDF |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Compatible material | Leather, Rubber, MDF, Paper, Acrylic |
| Laser Type | Co2 |
| Cooling type | Water cooled |
Co2 Laser Automatic cutting Machine is controlled by an automated mechanical mechanism. This machine combines the laser, digital, and precision mechanics technologies.
Our esteemed clients strongly respect the robust design, little maintenance needs, easy installation, multiple functionalities, and prolonged operating life of the equipment we provide. We offer non-metal laser cutting equipment in various models and different configurations to fulfill the needs of our customers.
We offer CO2 laser cutting equipment that can sever materials including cloth, glass, mdf, and acp. We are the leading supplier of automatic engraving machines in India under the laser cutting / Engraving machine...
View Complete details







Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Cutting Machine |
| Cutting Material | Gold/Silver |
| Model Name/Number | Optimus Cut |
| Brand | Sparkle |
| Laser Power | 100W |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Thickness | 2.0 mm |
| Frequency | 200 KHz |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Country of Origin | Made in India |
Sparkle Laser Optimus Cutting Machine For Jewellery Gold/Silver:
The following are available Gold Silver Dust Collection System:
View Complete details




Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Smart Cut |
| Brand | Sparkle Laser |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Laser Power | 2 kW |
| Working Area | 1500 mm x 3000 mm |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details





Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | CO2 Laser Cutting Machine |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Sparkle Smart Cut |
| Brand | Sparkle |
| Laser Power | 1 kW |
| Working Area | 1500 mm x 3000 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| Cooling Mode | Water Cooling |
| Phase | 3 Phase |
| Transmission Method | Dual Drive Precise and Pinion |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Sparkle Smart Cut |
| Brand | Sparkle |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Laser Power | 1 kW |
| Working Area | 1500 mm x 3000 mm |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Thickness | 2.0 mm |
| Frequency | 50 Hz |
View Complete details






Product Brochure
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Cutting Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | Sparkle Smart Cut |
| Brand | Sparkle Laser |
| Type of Machine | Fiber Laser Cutting Machine |
| Usage/Application | Laser Sheet Cutting Machine |
| Laser Power | 2 KW |
| Working Area | 1500 mm X 3000 mm |
| Voltage | 380V |
| Automation Grade | Automatic |
| Cutting Thickness | 2.0 mm |
View Complete details