Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325794% Response Rate
Send Enquiry







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | 360' Model Laser Marking |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20 W |
| Marking Area | 150 mm x 300 mm |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Sparkle Laser |
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | 360' Laser Marking |
| Marking Depth | 0.3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 20 W |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| CNC or Not | No |
| Country of Origin | Made in India |
360' Fiber Laser Marking Machine For Heigh Products:
View Complete details









| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber |
| Job Material | Aluminum |
| Machine Type | 360' Model |
| Usage/Application | Automotive |
| Mode Of Operation | Automatic |
| Power | 30 w |
| Laser Power | 20 w |
| Marking Area | 110 x 110 mm |
| Cooling System | Air Cooling |
| Marking Depth | 1 mm |
Features:
With Best Software & Control Board
By Our expertise software we make it easy to use with guidance manual and our installment time training.
Compact size & Portable Machine design
In-built air cooled laser source (no extra chiller required)
High reliability, Long life working
Low power consumption & maintenance-free
Real time preview ensures accurate positioning
Compatible for marking, engraving and scribing operations
User friendly software
Compatible with bitmap format (BMP, JPEG) and vector graphics (PLT, DXF)
High speed engraving and marking
Perfect beam quality
Status monitoring and safe shutdown
Support customized automation as per requirement
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Form Factor | Portable |
| Machine Type | Portable |
| Mode Of Operation | Automatic |
| Power | 50w |
| Brand | JPT |
| Marking Area | 110 x 110 mm |
| Marking Depth | 0.3mm |
| Cooling System | Air Cooling System |
| Usage/Application | ss metal |
View Complete details





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | Laser Machine On Tools |
| Marking Depth | 0.3 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Marking Area | 300 mm |
| Laser Wave Length | 1064nm |
| Brand | Sparkle |
| Laser Power | 50W |
| Cooling System | Air Cooling System |
Features:
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 7000 mm/s |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Usage/Application | Heavy Part , Big Machine |
| Marking Depth | 0.01 ~ 0.03 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Marking Area | 110 X 110 mm |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
| Machine Type | 360 Degree |
| Cooling System | Air Cooling |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Laser Type | Fiber Laser |
| Machine Type | Laser Machine |
| Mode Of Operation | Automatic |
| Power | 50w |
| Marking Area | 110 mm X 110 mm |
| Marking Depth | 0.01 ~0.3 mm |
| Marking Speed Capacity | 7000 mm/s |
| Usage/Application | Heavy Product |
| Automation Grade | Automatic |
| Laser Wave Length | 1064 nm |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Desktop |
| Job Material | Aluminum |
| Usage/Application | Industrial |
| Marking Area | 110 mm X 110 mm |
| Laser Power | 30 w |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Automation Grade | Automatic |
| Wavelength | 1064 nm |
| Brand | Sparkle Laser |
| Model Name/Number | 360' laser machine |
View Complete details