Surat, Gujarat
GST No. 24AETFS5079Q1ZV
Call 0804821325794% Response Rate
Send Enquiry





| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 10 w |
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Marking Area | 100mm x 100mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | JPT |
| Marking Depth | 0.02 mm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details








| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Marking Area | 100mm x 100mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details







| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Marking Speed Capacity | 10000 mm/s |
| Marking Area | 100mm x 100mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 5 w |
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Marking Area | 100mm x 100mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Cooling System | Air Cooling |
| Laser Brand | OEM |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 10 w |
| Marking Speed Capacity | 8000 mm/s |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Marking Area | 200mm x 200mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Laser Brand | OEM |
| Cooling System | Air Cooling |
View Complete details






| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 10 w |
| Marking Speed Capacity | 6000 mm/s |
| Cooling Mode | Air Cooling |
| Machine Type | Automatic |
| Offering Laser | UV |
| Marking Area | 100mm x 100mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | JPT |
| Marking Depth | 0.05 mm |
| Voltage | 220 v |
Laser Power: 3W / 5W / 10W UV laser
Marking Area: 100×100mm, 200×200mm, or customized
Marking Depth: Up to several millimeters (inside crystal)
Engraving Speed: 7000–15000 points/sec
Positioning Accuracy: ±0.01mm
Supported File Formats: PLT, BMP, JPG, DXF, AI, STL, etc.
Lifespan: ~20,000–30,000 hours of laser source.
3D Crystal Gifts: Personalized crystal cubes with 3D portraits
Awards & Trophies: Corporate logos and text inside glass/crystal awards
Luxury Items: Custom engravings on watches, jewelry, or glassware
Electronics & Industrial: Fine marking on plastics, IC chips, ceramics
Medical Devices: Delicate marking without thermal damage..
View Complete details