| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Machine Type | Desktop |
| Laser Type | Fiber |
| Brand | sparkle |
| Marking Area | 110 x 110 mm |
| Marking Depth | 0.5 mm |
| Power | 50w |
| Voltage | 220 V |
| Laser Power | 50 W |
| Wavelength | 1064 nm |
| Operation Type | Engraving |
Fiber laser engraving equipment uses high-intensity laser beams (1064–1090 nm) generated through specialized fiber optic cables to create permanent, high-contrast marks on metals, coated surfaces, and hard plastics. These low-maintenance, industrial-grade systems offer high-speed engraving (up to 15,000 mm/s), boasting a lifespan of 100,000+ hours
Fiber laser engravers focus a beam of light through a fiber optic cable to make permanent marks on metals and some plastics.The surface absorbs the laser, melts, and discolors.
laser Power : 50w
marking area :110*110 mm